Czego nie wolno robić w środkach masowego transportu w Dubaju?
Decydując się na spędzenie urlopu w Dubaju, warto zapoznać się z wymogami, panującymi w jego transporcie miejskim. Emiraty Arabskie to kraj, w który kładzie się duży nacisk na komfort i wygodę osób podróżujących.
W polskim metrze, tramwaju czy autobusie można spotkać osoby, które spożywają posiłki, rozmawiają głośno przez smartfon lub podróżują ze zwierzętami bez kagańców. Przestała również obowiązywać dawno temu ustalona zasada, ustępowania miejsca siedzącego w komunikacji, osobom starszym, kobietom w ciąży i z dzieckiem na ręku. W polskim transporcie miejskim można również spotkać niejednokrotnie, szczególnie zimą, osoby będące pod silnym wpływem alkoholu lub narkotyków, a nawet takie posiadające przy sobie broń. Polskie środki komunikacji miejskiej niestety wyróżniają się tym negatywnie na tle innych państw. Bardzo dobre warunki w większości środków transportu miejskiego, oferuje na przykład miasto Dubaj. Liczy ono ponad 3,5 miliona mieszkańców, a corocznie przybywa do niego około 15 mln turystów, którym trzeba zapewnić miły i bezpieczny pobyt w tym miejscu. Władzom tego niezwykle bogatego i największego miasta Emiratów Arabskich, zależy na tym, by warunki bytowe w nim panujące były, jak najlepsze. Dlatego w pojazdach komunikacji miejskiej, ale również na ulicach, wymagane jest przestrzeganie pewnych zasad. Podstawową z nich jest zakaz posiadania i używania narkotyków. Za nieprzestrzeganie tego wymogu grozą wysokie kary, nawet do 10 lat więzienia lub w skrajnych przypadkach -egzekucji. Warto wiedzieć, że dla policji dubajskiej narkotykiem jest nawet sypki mak, dlatego lepiej go w takiej postaci nie przywozić dla znajomych w Dubaju.
Dubaj – miasto dbające o czystość i bezpieczeństwo
Podobnie, jak w Singapurze, również w Dubaju zwracana jest bardzo duża uwaga na śmiecenie na ulicach lub w środkach transportu miejskiego. Nie należy więc rzucać na podłogę żadnych resztek jedzenia, papierków po żywności czy pustych kubków jednorazowych. Za takie zachowania grożą bardzo wysokie kary pieniężne. W Dubaju kursuje metro. Aspekty wyznaniowe decydują o tym, że znajdujące się w nim wagony, są podzielone na te dla kobiet i osobno dla mężczyzn. Warto jednak nadmienić, że w metrze obowiązuje również podział na wagony VIP i te dla reszty społeczeństwa. Jak łatwo się domyślić bilety do tych pierwszych są znacznie droższe. W wagonach vipowskich mogą przebywać pasażerowie obojga płci. Metro w Dubaju jest klimatyzowane i posiada specjalne zabezpieczenia przed wpadnięciem jego użytkowników na tory. W metrze obowiązuje zakaz picia, spożywania jedzenia i palenia, a nawet żucia gumy. Wysoki mandat grozi za bieganie po peronach w pogoni za uciekającym składem. Autobusy w Dubaju mają także podzielone miejsca na te dla kobiet i dla mężczyzn. Jazda tym środkiem komunikacji miejskiej czy taksówkami zamawianymi przypadkowo na ulicy, nie należy do bezpiecznych i nie jest polecana turystom. Warto korzystać z taksówek hotelowych, chociaż nigdy nie wiadomo, czy wysokość rachunku będzie faktycznie odpowiadała przejechanym kilometrom. W przerwie zwiedzania tego wspaniałego miasta, można sprawdzić wyniki meczy piłkarskich, wykorzystując Betfan kod promocyjny Meczyki.